Jakie są typy kabli światłowodowych?

Producenci kabli światłowodowych dokładają wszelkich starań, aby zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na kable światłowodowe napowietrzne. W tym celu potrzebują również wsparcia, aby zapewnić zrównoważony rozwój całej gospodarki. W kilku krajach rozwiniętych inicjatywy takie jak zachęty podatkowe, znaczne dotacje do projektów i wsparcie finansowe dla badań i rozwoju pomogły w proliferacji krajowych graczy. Indyjscy producenci mają możliwości i możliwości, ale potrzebują również podobnego rodzaju wsparcia ze strony rządu.

STL Tech to jeden z najbardziej zaufanych producentów kompleksowych włókien optycznych w Indiach i jedyna firma na świecie posiadająca w pełni zintegrowany potok krzem-oprogramowanie. Specjalizujemy się we wszystkim, od produkcji kabli światłowodowych różnego typu i do różnych zastosowań, po projektowanie i instalację zintegrowanych sieci światłowodowych o dużej skali. Innowacyjne produkty światłowodowe STL są wykorzystywane w wielu zastosowaniach na dużą skalę, takich jak transport długodystansowy, metropolitalny, FTTx, CATV, inteligentne miasta, inteligentne sieci drogowe, dostęp, bezpieczeństwo obronne i lokale. Specjalizujemy się również w różnych konfiguracjach kabli światłowodowych, takich jak taśma, luźna tuba i ciasne buforowanie, do wszystkich typów zastosowań napowietrznych i podziemnych.

Od 2019 r. spółka STL zainwestowała ponad 1500 crores INR w zwiększenie swoich mocy produkcyjnych włókien optycznych z 30 000 km włókien światłowodowych do 50 000 km włókien światłowodowych. Nasza globalna sieć światłowodowa liczy obecnie 33 miliony kilometrów światłowodów i obsługuje Indie oraz inne kraje międzynarodowe, takie jak Wielka Brytania i USA. Światowy zasięg STL obejmuje zakłady produkcyjne nowej generacji preform optycznych, światłowodów, kabli i podsystemów połączeń wzajemnych w krajach takich jak Indie, Chiny, Brazylia i Włochy.

STL współpracuje z operatorami telekomunikacyjnymi, organizacjami rządowymi, dostawcami usług internetowych, firmami infrastrukturalnymi, dostawcami usług użyteczności publicznej i nie tylko, aby dostarczać i instalować wysokiej klasy, wydajne sieci światłowodowe przyszłości. W Indiach firma STL nawiązała współpracę z rządami różnych stanów w celu utrzymania ogólnokrajowego programu sieci światłowodowych – BharatNet. Co więcej, Centrum Doskonałości STL oferuje najnowocześniejsze badania podstawowe i rozwój technologii włókien, co zaowocowało ponad 216 patentami w branży.

Jakie są różne typy kabli światłowodowych?

Klasyfikacja kabla światłowodowego odbywa się na podstawie trzech czynników – współczynnika załamania światła , zastosowanych materiałów i sposobu propagacji światła.

Podstawa współczynnika załamania światła OFC jest dwojakiego rodzaju:

Włókna o indeksie stopniowym: składają się z rdzenia otoczonego płaszczem, który ma pojedynczy jednolity współczynnik załamania światła.
Włókna o stopniowanym indeksie: Współczynnik załamania światła światłowodu zmniejsza się wraz ze wzrostem promieniowej odległości od osi światłowodu.
W zależności od materiałów OFC jest dwojakiego rodzaju:

kable światłowodowe napowietrzne

Plastikowe włókna optyczne: Poli(metakrylan metylu) jest stosowany jako materiał rdzenia do transmisji światła.
Włókna szklane: Ten kabel światłowodowy składa się z wyjątkowo drobnych włókien szklanych.
Ze względu na sposób propagacji światła OFC dzieli się na:

Światłowody jednomodowe: Używane do transmisji sygnałów na duże odległości.
Światłowody wielomodowe: Używane do transmisji sygnałów na małe odległości.
Różnica między kablem światłowodowym kanalizacyjnym: wielomodowym i jednomodowym
W zależności od rodzaju produktu rynek można podzielić na światłowód jednomodowy i światłowód wielomodowy. Światłowód jednomodowy pozwala na propagację jednego rodzaju modu światła na raz. Jednakże wielomodowy kabel światłowodowy może propagować wiele modów. Światłowód wielomodowy może być używany do zastosowań na krótkich dystansach, natomiast kabel światłowodowy jednomodowy może być używany do zastosowań na duże odległości. W związku z tym oczekuje się, że segment światłowodów modowych będzie rósł znacznie szybciej w okresie prognozy ze względu na ich zastosowania na duże odległości i niskie koszty instalacji w porównaniu ze światłowodami wielomodowymi.

Średnica rdzenia kabla światłowodowego jednomodowego (9 µm) jest znacznie mniejsza niż w przypadku światłowodu wielomodowego (50 µm i 62,5 µm). Jego typowa średnica rdzenia wynosi 9 µm. Dzięki temu światłowód wielomodowy może mieć większą zdolność „zbierania światła” i upraszczać połączenia. Średnica płaszcza światłowodu jednomodowego i wielomodowego wynosi 125 µm.

Jak wdrażane są kable światłowodowe?

Dzisiejsze życie cyfrowe rozwija się i wymaga szybkiej łączności w większej liczbie obszarów społeczeństwa i biznesu. Istnieje wiele rodzajów wdrożeń światłowodów:

Światłowód do domu (FTTH) lub światłowód do lokalu (FTTP): Kabel światłowodowy kończy się tam, gdzie zaczyna się przestrzeń mieszkalna. Na przykład pudełko na zewnętrznej ścianie domu. To jest łącze pełnoświatłowodowe.

Światłowód do budynku (FTTB): Światłowód kończy się na obwodzie budynku. Rozważmy na przykład skrzynkę w piwnicy budynku mieszkalnego.

Światłowód do węzła (FTTN): W tym przypadku kabel światłowodowy kończy się w szafce ulicznej, która może znajdować się wiele mil od lokalizacji klienta. Do połączenia ostatniej mili używany jest kabel koncentryczny.

Światłowód do krawężnika lub szafki (FTTC): Działa podobnie do FTTN, z tą różnicą, że kabel światłowodowy jest zakończony bliżej obiektu, mniej niż milę dalej. Do połączenia ostatniej mili używany jest drut miedziany.

Światłowód do anteny (FTTA): Dzieje się tak, gdy antena jest zasilana światłowodem (znany również jako dosył światłowodowy). Aby spełnić wysokie wymagania dotyczące przepustowości 5G, wymagany jest światłowód 5G podobny do architektury FTTA.

Światłowód do biurka (FTTD): Jest to powszechne komercyjne wdrożenie kabla światłowodowego. Światłowód, podobnie jak kabel miedziany, jest rozprowadzany z pomieszczenia telekomunikacyjnego do gniazd sprzętowych i zakończony na płycie czołowej.