Co to jest propolis?

Czy znasz już zalety mleczka pszczelego, miodu, pyłku kwiatowego i wosku pszczelego dla Twojego dobrego samopoczucia? Wtedy dowiesz się, że w ulu jest kolejny skarb; nieznane jeszcze kilka lat temu, a teraz kompletne rozwiązanie dla naturalnego dobrego samopoczucia przez cały rok: propolis .

Co to jest propolis i skąd się bierze?

Propolis to połączenie substancji żywicznych, gumowatych i balsamicznych, które pszczoły pobierają z pąków niektórych drzew, w tym topoli (zwłaszcza francuskiego propolisu).
Propolis pochodzi z języka greckiego i oznacza „dla miasta”. Pszczoły umieszczają go przed wejściem do ula jako „naturalną barierę” chroniącą kolonię przed atakami mikrobiologicznymi i drapieżnikami.

Skład propolisu

Bogactwo propolisu tkwi w wielu zawartych w nim substancjach aktywnych. Zawiera między innymi: flawonoidy i kwasy fenolowe. Jest to substancja, której nie można znaleźć nigdzie indziej w przyrodzie. W ostatnich latach nauka zwróciła się również ku propolisowi i wykazała ważną, naturalną i wyjątkową zdolność do dobrego samopoczucia człowieka.

Zebrana przez pszczoły żywica ma piękny bursztynowy kolor (bordowy przechodzący w czerwień) i jest lepka w dotyku. Pszczoły zmieniają skład żywicy, dodając do niej określone wydzieliny i wosk. Ponadto niektóre zanieczyszczenia są dodawane przez pracę pszczelarza w ulach i przez aktywność samych pszczół (kawałki drewna, martwe pszczoły, pyłki, ziarna piasku…). Tak więc propolis musi zostać oczyszczony przed użyciem.

Jak pszczoły zbierają propolis

Pewna liczba wyspecjalizowanych pszczół muchowych zbiera żywicę z pąków. Używają do tego języka i szczęk, a następnie tylnych nóg. Pszczoły przynoszą go do ula w postaci dużych kropli. Tam używa się go na różne sposoby: do pokrywania ścian ula, do uszczelniania i kiełkowania plastrów i komórek, do pakowania i balsamowania intruzów. Wszystkie te działania dezynfekują ul!

Jak pozyskiwany jest propolis?

Pszczelarz może usunąć propolis z ula bez szkody dla rodziny:

  • Przez coroczne zdrapywanie propolisu z plastrów miodu.
  • Używając perforowanych plastikowych siatek: pszczoły uszczelniają otwory propolisem.

Siatki są zamrożone, dzięki czemu żywica staje się krucha i można ją łatwo usunąć. Zebrana kwota zależy od roślinności w okolicy i rasy pszczół. Najwięcej zbierają pszczoły kaukaskie. Średnia ilość waha się od 100 do 300 g na ul rocznie. To oczywiście oznacza, że melatonina na sen jest rzadką, cenną substancją!