Kiedy i dlaczego należy czyścić szambo?

Szambo jest nieodzowną częścią każdego budynku mieszkalnego lub innego, który nie jest podłączony do publicznej sieci kanalizacyjnej. Dopływają do niego odpady i płyny, więc z czasem się zapełnia i musi zostać opróżniony i oczyszczony przez odpowiednie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. To szambo jest czyszczone, jego zawartość jest wypompowywana, a zawartość usuwana. Jeśli szambo jest pełne lub minęło dużo czasu od jego opróżnienia, wezwij zakład energetyczny, który czyści szamba w najbardziej odpowiedni sposób i zgodnie z normami ekologicznymi. W razie potrzeby firma wykona również renowację szamba lub wyeliminuje nieprawidłowości takie jak nieszczelności czy zatory.

Kiedy i jak często czyścić szambo?

W osadniku gnilnym ścieki są przetrzymywane na tyle długo, że na dnie zbiornika zamieniają się w osad, a pozostała ciecz w szambie jest następnie odprowadzana ze zbiornika rurą spustową. Ten system wymaga regularnej konserwacji i kontroli, ponieważ wydłuży to również żywotność szamba. Zaleca się czyszczenie szamba co 3 do 5 lat, w zależności od ilości wody zużywanej w gospodarstwie domowym. Częstotliwość opróżniania szamba zależy również od liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym, gdyż im więcej osób zwiększa przepływ wody, tym szybciej napełnia szambo, a co za tym idzie wymaga częstszego pompowania.

Opróżnienie szamba należy zorganizować w odpowiednim czasie, z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem, aby nie napotkać problemów z dostępnością wykonawców. Możesz zawrzeć umowę z firmą energetyczną na okresowe czyszczenie w określonych odstępach czasu, jeśli wiesz, ile czasu zajmuje zapełnienie szamba, w przeciwnym razie zacznij monitorować zapełnianie szamba, aby zamówić czyszczenie na czas.

Po co czyścić szambo?

Napełnianie szamba jest często przyczyną nieprzyjemnych zapachów, które rozprzestrzeniają się z kanalizacji lub muszli klozetowej, dlatego niezbędne jest jego regularne czyszczenie. Oczywiście powodów, by zadbać o opróżnianie jest jeszcze więcej, o czym przeczytacie poniżej.

  1. Zatykanie – występuje z powodu blokad w systemie szamba. Mogą one być spowodowane spłukiwaniem w toalecie rzeczy, które do niej nie należą – pieluch, tamponów, prezerwatyw, niedopałków papierosów, fusów po kawie, tłuszczu lub olejów. Zatykanie zwykle objawia się powolnym odpływem wody z toalet i umywalek. Możesz sam usunąć blokadę, dodając bakterie, które działają jak kwas, aby rozbić powstałą blokadę. Może to potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, w zależności od wieku i konserwacji szamba lub całego systemu, a także od tego, ile nieczystości zgromadziło się w szambie.
  2. Potencjalne wycieki – Wycieki mogą wystąpić, jeśli szambo jest przepełnione lub jeśli jest zużyte. Właściciele często nawet nie zauważają wycieku, dopóki nie zauważą smrodu, mokrych kałuż wokół szamba lub innych znaków ostrzegawczych. Nieszczelny szambo wymaga jak najszybszej naprawy, ale oczywiście wcześniej trzeba go wyczyścić.
  3. Utrzymanie higieny – regularnie opróżniając szamba zapobiegasz powstawaniu i rozwojowi różnego rodzaju poważnych i zakaźnych chorób przenoszonych przez bakterie i wirusy w kale człowieka. W przeszłości najwięcej problemów sprawiały tyfus i cholera, ale dziś ta dziedzina jest dobrze uregulowana prawnie, więc choroby te we współczesnym świecie już nie występują.
  4. Ekologia – odprowadzanie zawartości szamba do gruntu jest nieekologiczne, gdyż zanieczyszcza środowisko i wody gruntowe, co może prowadzić do skażenia wody pitnej i zagrożenia zdrowia ludzi. Dlatego ważne jest, aby nie wyrzucać tych odpadów bezpośrednio do środowiska, ale najpierw je oczyścić w odpowiedniej oczyszczalni lub zebrać do szamba, który jest następnie opróżniany przez uprawnioną firmę komunalną.
  5. Regulacja prawna – ustawa przewiduje regularne czyszczenie szamba, o które musi dbać właściciel. Jeśli nie zastosuje się do tego przepisu lub jeśli w nieodpowiedni sposób wyczyści szambo i wyrzuci ścieki do przyrody, może również zapłacić grzywnę.

Terminowe i rutynowe opróżnianie szamba ma kluczowe znaczenie dla czystości i zdrowia ludzi, dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie stopnia zapełnienia szamba. Jeśli nie jest pełny, opróżniaj go co najmniej raz na trzy lata. W ten sposób unikniesz przykrych zapachów i innych problemów, które mogą Cię spotkać z powodu pełnego szamba, a przy regularnej konserwacji przedłużysz żywotność swojego szamba i zapewnisz jego bezbłędne działanie.