Czerwone flagi, które mogą oznaczać niebezpieczny system szamba

Nieprawidłowo działający lub wadliwy system septyczny może być niebezpieczny dla zdrowia. Powinieneś być czujny na znaki ostrzegawcze, aby móc podjąć odpowiednie środki, aby zachować bezpieczeństwo. Poniżej znajdują się oznaki niebezpiecznego systemu septycznego.

Silne zapachy
W prawidłowo funkcjonującym systemie septycznym zapach pozostaje w systemie i nie zanieczyszcza domu ani środowiska. Gazy ściekowe są mieszaniną różnych gazów o różnych zagrożeniach. Przykłady zawierają:
 • Metan, który jest łatwopalny i może wywołać pożar
 • Amoniak, który może powodować podrażnienie np. oczu
 • Siarkowodór, który jest toksyczny dla narządów tlenowych
Powinieneś być szczególnie ostrożny, jeśli czujesz zapach, ale nie możesz śledzić źródła gazów ściekowych, potwierdzasz, że zapach pochodzi z szamba lub systemu kanalizacyjnego lub zapach jest przytłaczający. Unikaj otwartego ognia, dopóki nie rozwiążesz problemu. Na przykład nie używaj otwartego ognia do badania problemów związanych z systemem septycznym.
Stare instalacje
Stare lub starzejące się systemy septyczne są niebezpieczne, nawet jeśli nie wykazują wyraźnych objawów zagrożenia. Ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku starzejących się systemów, których użytkownicy porzucili je przez długi czas. Takie stare lub porzucone systemy są niebezpieczne, ponieważ:
 • Ich ściany mogą się zawalić
 • Ich okładki mogą się zawalić
 • Mogą zanieczyszczać środowisko nieprzetworzonymi odpadami
Nie używaj opuszczonego systemu septycznego przed inspekcją. Na przykład, jeśli kupujesz dom z nieużywanym systemem septycznym, skontaktuj się z wykonawcą septycznym, aby ocenić system i zastosować odpowiednie środki zaradcze.
Depresje
Niezależnie od tego, czy Twój system septyczny jest stary, czy nowy, powinieneś podejrzewać zawalenie, jeśli zauważysz depresję nad lokalizacją szamba. Może leżący nad nim ciężar uszkodził zbiornik lub jego pokrywę. Takie uszkodzenia mogą wystąpić, na przykład:
 • Jeśli ktoś przejeżdżał przez szambo
 • Jeśli ściany szamba zawaliły się
 • Jeśli ktoś operował ciężkimi maszynami nad lokalizacją zbiornika
W takim przypadku zawiąż szambo sznurem i unikaj chodzenia po nim, dopóki szambo nie sprawdzi.
Kopie zapasowe
Cofanie septyczne występuje, gdy ścieki ściekowe spływają z powrotem do domu zamiast spływać do szamba. Kopie zapasowe mogą wystąpić, jeśli:
 • Szambo jest przepełnione np. z powodu nieregularnego pompowania
 • Zlewnia uległa awarii, na przykład z powodu powodzi
 • Coś blokuje septyczne linie odpływowe
Kopie septyczne są niebezpieczne z kilku powodów. Na przykład ścieki mogą wprowadzać niebezpieczne mikroorganizmy, krążyć niebezpieczne gazy i sprzyjać powstawaniu pleśni. Nie używaj systemu septycznego, dopóki nie zajmiesz się kopią zapasową.
Wcześniejsze serwisowanie amatorów
Obsługa systemu septycznego to praca profesjonalisty. Samodzielny serwis lub konserwacja jest niebezpieczna, ponieważ:
 • Usługa może uszkodzić system i uwolnić toksyczne gazy lub ścieki do atmosfery
 • Przepompowanie zbiornika w niewłaściwym czasie (np. podczas zalania) może go uszkodzić
 • Serwis może uszkodzić instalacje elektryczne, takie jak alarm
Nie używaj systemu septycznego po wykonaniu prac DIY. Poproś profesjonalnego technika septycznego, aby naprawił system, zanim będziesz mógł go ponownie użyć.
Zlewająca się woda
Wreszcie, powinieneś być świadomy systemu septycznego, w którym gromadzi się woda. Ostrożność ma sens, jeśli nie możesz winić wody o inne źródła, takie jak topniejący śnieg lub opady deszczu. W takim przypadku szambo jest prawdopodobnie pełne lub drenaż nie poradzi sobie z jego odpadami. Odpady septyczne odpowiedzialne za gromadzenie się wody zawierają liczne mikroorganizmy chorobotwórcze. Unikaj , dopóki technik septyczny nie skontroluje systemu i naprawi sytuację.